Ir svarīgi pareizi sagatavot bērnu pirmajai vizītei pie bērnu zobārsta. Veiksmīga pirmā vizīte var pozitīvi ietekmēt bērna vispārējo attieksmi pret zobu veselības uzturēšanu uz daudziem gadiem. Pirmās vizītes iznākums ir atkarīga gan no ārsta, gan arī no vecākiem. Mēs dosim dažus padomus, kā pareizi sagatavot bērnu.
- Nebiedējiet bērnu ar došanos pie zobārsta, attiecieties pret to mierīgi, kā pret jebkuru citu speciālistu.Ja jūsu mazulis nebaidās apmeklēt terapeitu, tad viņam nebūs bail arī no zobārsta.
- Stāstot bērnam par vizīti pie zobārsta, nekādā gadījumā nevajag izmantot tādas frāzes kā: „tev nesāpēs”, „nebaidies, tas nav bailīgi”, „tev uztaisīs špricīti un nekas nesāpēs” – labāk dot iespēju zobārstam pašam izskaidrot visu bērnam un iepazīstināt ar kabineta aprīkojumu, zobu tīrīšanu.
- pirmajai vizītei rekomendējam izvēlēties laiku, kad bērna uzvedība ir vispieņemamākā. Parasti tās ir rīta stundas.
- neiesakām pie zobārsta līdzi ņemt daudz pavadītājus – tas var radīt bērnam nevajadzīgu satraukumu. Labāk, lai līdznācējs ir viens pieaugušais, kas pats nebaidās no zobārsta vizītes, kā arī lai ar bērnu pārāk neauklējās.
- Ja jūsu bērns uzdod jautājumus par to, ko viņam darīs, bez iedziļināšanās liekās detaļās paskaidrojiet, ka viņam taisni tāpat kā cietiem bērniem apskatīs zobus.
- nedodiet/nepiesoliet bērnam dāvanas ne pirms ne pēc vizītes, jo atalgojumu par salabotajiem zobiem medaļu, diplomu un dāvaniņu veidā bērns saņems no mums.
- Pēc veiksmīgas ārstēšanas jums nevajadzētu pārmērīgi slavēt bērnu. Pietiek ar vienu paslavēšanas reizi uzreiz pēc ārstēšanas un otru – ģimenes lokā.
- nevajadzētu veidot lielas pauzes starp ārsta vizītēm, jo bērnam ārsta kabinets un zobārstniecības klīnika ir jauna vide, pie tās jāpierod, savukārt lielās pauzes regresē pierašanu pie jauniem apstākļiem, ietekmē ārstēšanas progresu. Optimālā pauze starp ārsta vizītēm ir 4-5 dienas.
- Nekādā gadījumā nekliedziet uz bērnu, ja bērns ļoti baidās no ārsta, ir nepaklausīgs zobārsta kabinetā vai uzsāk histēriju, nebaidiet bērnu ar šausmu stāstiem par citu dakteri, pie kura viņu vedīsiet, ja uzvedība neuzlabosies, un kurš ir biedējošs un izraus visus zobus no mutes. Šādas runas tikai palielinās bērna pārliecību par to, ka zobārsti ir biedējoši un ļauni, situācija neuzlabosies. Šādā situācijā ļaujiet speciālistam (zobārstam) rīkoties pēc saviem ieskatiem un vadīt situācijas attīstību.
- Ja ārsts nav īpaši lūdzis jums (vecākiem) iesaistīties ārstēšanā ar saviem komentāriem, lūdzu, mēģiniet neiejaukties speciālista un bērna dialogos, jo bērna vecumā ārstēšanas efektivitāti ļoti ietekmē tieši bērna un speciālista savstarpējais kontakts, kuru diemžēl bieži negatīvi spēj ietekmēt vecāku neapzināti komentāri un iejaukšanās ārstēšanas procesā.
- ja jūs vēlaties, lai jūsu bērns patstāvīgi ārstētu zobus, iesakām Jums uzgaidīt vestibilā. Dodiet bērnam iespēju pašam ieiet kabinetā, atstājiet dakteri un bērnu divatā, tas tikai veicinās ārstēšanas progresu. Ja jūsu klātbūtne būs nepieciešama – speciālists Jums liks par to zināt.